Ползи от притежаването на акции в дългосрочен план
Дългосрочната инвестиционна стратегия включва задържане на инвестиции за повече от цяла година. Тази стратегия включва държане на активи като облигации, акции, борсово търгувани фондове (ETF), взаимни фондове и др. Индивидите, които възприемат дългосрочен подход, изискват дисциплина и търпение. Това е така, защото инвеститорите трябва да могат да поемат определен риск, докато чакат по-високи награди в бъдеще.
Инвестирането в акции и тяхното задържане е един от най-добрите начини за увеличаване на богатството в дългосрочен план. Например, S&P 500 е имал годишни загуби само в 11 от 47-те години от 1975 до 2022 г., което показва, че фондовият пазар генерира доходност много по-често, отколкото не.
Какви са издотите?
- Дългосрочните инвестиции почти винаги превъзхождат пазара, когато инвеститорите се опитват да определят времето на притежанията си;
- Емоционалната търговия има тенденция да възпрепятства възвръщаемостта на инвеститорите;
- S&P 500 отчете положителна възвръщаемост за инвеститорите през повечето 20-годишни периоди от време;
- Преодоляването на временни спадове на пазара се счита за знак за добър инвеститор;
- Дългосрочното инвестиране намалява разходите и ви позволява да комбинирате всички печалби, които получавате от дивиденти.
Сържание
По-добра дългосрочна възвръщаемост
Терминът клас активи се отнася до конкретна категория инвестиции. Те споделят едни и същи характеристики и качества, като активи с фиксиран доход (облигации) или акции, които обикновено се наричат акции. Класът активи, който е най-подходящ за вас, зависи от няколко фактора, включително вашата възраст, рисков профил и толерантност, инвестиционни цели и размера на капитала, който имате. Но кои класове активи са най-добри за дългосрочни инвеститори?
Ако разгледаме няколко десетилетия възвръщаемост на клас активи, ще открием, че акциите като цяло са се представили по-добре от почти всички други класове активи. S&P 500 е възвръщал средно 11,82% годишно между 1928 г. и 2021 г. Това се сравнява благоприятно с възвръщаемостта от 3,33% на тримесечните съкровищни бонове (T-bills) и 5,11% възвръщаемост на 10-годишните съкровищни облигации.
Нововъзникващите пазари имат едни от най-високите потенциали за възвръщаемост на капиталовите пазари, но носят и най-висока степен на риск. Този клас исторически е печелил висока средна годишна възвръщаемост, но краткосрочните колебания са повлияли на представянето им. Например 10-годишната възвръщаемост на MSCI Emerging Markets Index беше 2,89% към 29 април 2022 г.
Преодолявайте върховете и спадовете
Акциите се считат за дългосрочни инвестиции. Това отчасти се дължи на факта, че не е необичайно стойността на акциите да спадне с 10% до 20% или повече за по-кратък период от време. Инвеститорите имат възможността да преодолеят някои от тези върхове и спадове за период от много години или дори десетилетия, за да генерират по-добра дългосрочна възвращаемост.
Инвеститорите са лоши пазарни таймери
Нека си признаем, не сме толкова спокойни и рационални, колкото твърдим, че сме. Всъщност, един от присъщите недостатъци в поведението на инвеститорите е склонността към емоционалност. Много хора твърдят, че са дългосрочни инвеститори, докато фондовият пазар започне да пада, когато са склонни да изтеглят парите си, за да избегнат допълнителни загуби.
Много инвеститори не успяват да останат инвестирани в акции, когато настъпи отскок. Всъщност те са склонни да се върнат само когато повечето от печалбите вече са постигнати. Този тип поведение „купувай високо, продавай ниско“ има тенденция да осакатява възвръщаемостта на инвеститорите.
Според проучването на Dalbar Quantitative Analysis of Investor Behavior, S&P 500 е имал средна годишна възвръщаемост от малко над 6% през 20-годишния период, приключващ на 31 декември 2019 г. През същия период от време средният инвеститор е имал средна годишна възвръщаемост от около 2,5%.
Има няколко причини, поради които това се случва. Ето само няколко от тях:
- Инвеститорите се страхуват от съжаление. Хората често не се доверяват на собствената си преценка и вместо това следват рекламата, особено когато пазарите падат. Хората са склонни да попадат в капана, че ще съжаляват, че са държали акции и ще загубят много повече пари, защото стойността им пада, така че в крайна сметка ги продават, за да успокоят този страх;
- Чувство на песимизъм, когато нещата се променят. Оптимизмът преобладава по време на пазарните ралита, но обратното е вярно, когато нещата се влошат. Пазарът може да претърпи колебания поради краткосрочни изненадващи шокове, като тези, свързани с икономиката. Но е важно да запомните, че тези разстройства често са краткотрайни и нещата много вероятно ще се обърнат.
По-ниска данъчна ставка върху капиталовите печалби
Печалбите, които са резултат от продажбата на каквито и да е капиталови активи, завършват в капиталова печалба. Това включва всякакви лични активи, като мебели, или инвестиции като акции, облигации и недвижими имоти.
Инвеститор, който продаде ценна книга в рамките на една календарна година след закупуването й, получава всички печалби, обложени с данък като обикновен доход. Те се наричат краткосрочни капиталови печалби. В зависимост от коригирания брутен доход на лицето (AGI), тази данъчна ставка може да достигне до 37%.
По-евтини
Едно от основните предимства на дългосрочния инвестиционен подход са парите. Поддържането на вашите акции в портфолиото ви по-дълго е по-рентабилно от обичайните покупки и продажби, защото колкото по-дълго държите инвестициите си, толкова по-малко такси трябва да платите. Но колко струва всичко това?
Както обсъдихме в последния раздел, спестявате от данъци. Всички печалби от продажби на акции трябва да се докладват на Службата за вътрешни приходи (IRS). Това в крайна сметка увеличава вашите данъчни задължения, което означава повече пари от вашия джоб. Не забравяйте, че краткосрочните капиталови печалби могат да ви струват повече, отколкото ако държите акциите си за по-дълъг период от време.
След това има такси за търговия или транзакции. Колко плащате зависи от вида на сметката, която имате, и от инвестиционния посредник, който управлява портфолиото ви. Например, може да бъдете таксувани с комисионна или надценка, като първата се приспада, когато купувате и продавате чрез брокер, докато надценките се начисляват, когато продажбата се насочва през техния собствен инвентар. Тези разходи се таксуват във вашата сметка винаги, когато търгувате с акции. Това означава, че балансът на портфолиото ви ще намалява с всяка продажба, която правите.
Комбиниране с дивидентни акции
Дивидентите са корпоративни печалби, разпределени от компании с опит в успеха. Това обикновено са сини чипове или защитни акции. Защитните акции са компании, които се справят добре независимо от това как се представя икономиката или когато фондовият пазар пада.
Тези компании изплащат редовни дивиденти – обикновено на всяко тримесечие – на отговарящите на условията акционери, което означава, че вие можете да споделите техния успех. Въпреки че може да е изкушаващо да ги осребрите, има много добра причина, поради която трябва да реинвестирате дивидентите в компаниите, които действително ги изплащат.
Най-добрите видове акции, които да държите в дългосрочен план
Има няколко неща, които трябва да имате предвид, когато искате да закупите акции. Помислете за вашата възраст, толерантност към риск и инвестиционни цели, наред с други неща. Владеенето на всичко това може да ви помогне да разберете вида портфейл от акции, който можете да създадете, за да постигнете целите си. Ето общо ръководство, което можете да следвате като отправна точка, която можете да приспособите към вашата собствена ситуация:
- Изберете индексни фондове. Това са ETF, които проследяват специфични индекси, като S&P 500 или Russell 1000, и търгуват точно като акции. Но за разлика от акциите, тези средства са с по-ниска цена и няма да се налага да избирате конкретни компании, в които да инвестирате. Индексните фондове ви дават подобна възвръщаемост на индексите, които проследяват.
- Помислете за акции, които изплащат дивиденти. Тези видове акции могат да помогнат за добавяне на стойност към вашето портфолио, особено когато дивидентите се реинвестират.
- Компаниите с висок растеж могат да увеличат вашето портфолио. Акциите с растеж обикновено се свързват с компании, които са в състояние да генерират значително високи приходи с по-бързи темпове от други. Те също са по-добре подготвени да предоставят силни отчети за приходите. Имайте предвид обаче, че тази степен на растеж идва с по-високо ниво на риск, така че ще трябва да сте малко по-разумни от начинаещите инвеститори, ако искате да тръгнете по този път.
Какви са данъчните облекчения от дългосрочното притежаване на акции?
IRS облага капиталовите печалби въз основа на краткосрочни и дългосрочни притежания. Краткосрочните капиталови печалби се облагат с данък върху активи, продадени в рамките на една година от притежаването, докато дългосрочните печалби се облагат с данък върху продажбата на активи, държани повече от 12 месеца.
Краткосрочните капиталови печалби се третират като обикновен доход, което означава, че можете да бъдете обложени с данък до 37% въз основа на вашата данъчна група. Дългосрочните печалби, от друга страна, подлежат само на данък от 0%, 15% или 20%. Ставката зависи от вашия коригиран брутен доход и статус на подаване.
Колко време трябва да държите акции, за да се считат за дългосрочни?
Както при всеки актив, вие трябва да притежавате запас за минимум 12 месеца, за да се счита за дългосрочна инвестиция. Всичко под това се счита за краткосрочно притежание.
Можете ли да продадете акции веднага след закупуването им?
Колко дълго можете да изчакате, докато продадете акциите, след като сте ги купили, зависи от брокера. Някои фирми изискват да изчакате известно време (поне до датата на сетълмент), за да продадете акциите си. Други позволяват определен брой транзакции в същия ден във вашия акаунт. Хората, които правят повече от определения брой сделки в рамките на един и същи ден, се считат за дневни или шаблонни търговци и обикновено се изисква да поддържат минимален баланс в своите сметки.
Извод
Хората, които инвестират в акции, могат да се възползват от много различни стратегии за търговия. Инвеститорите, които имат повече опит и по-голям капитал на свое разположение, може да са в състояние да яхнат пазарните вълни и да правят пари, използвайки техники за краткосрочна търговия. Но това може да не работи за тези, които тепърва започват или не могат да понесат прекалено голям риск. Притежаването на акции в дългосрочен план може да ви помогне да преодолеете върховете и спадовете на пазара, да се възползвате от по-ниски данъчни ставки и да бъдете по-евтини.